Imunitetas ir vėžio profilaktika
2021 3 kovo 2021-03-03 7:51Imunitetas ir vėžio profilaktika
Imunitetas ir vėžio profilaktika
Onkologinės ligos dažnai siejamos su imuninės sistemos sutrikimais (jos slopinimu ar disbalansu). Normalią imuninės sistemos veiklą gali trikdyti įvairūs veiksniai, todėl svarbu žinoti ir maksimaliai apsisaugoti nuo jų poveikio.
Rūkymas didina įvairių lokalizacijų navikų vystymosi riziką: plaučių, stemplės, gerklų, burnos, inkstų, šlapimo pūslės, kasos, skrandžio, gimdos kaklelio. Be to, tabako dūmai gali sukelti plaučių vėžį nerūkantiems žmonėms, esantiems šalia rūkančiųjų. Rūkymas slopina ląstelinio imuniteto veiklą, keičiasi imunoglobulinų kiekis kraujyje ir seilėse. Visa tai trikdo normalias imuninės sistemos funkcijas.
Nepakankamas fizinis aktyvumas, nutukimas ir antsvoris siejamas su stemplės, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, krūties, gimdos gleivinės ir inkstų vėžiu. Gausus vaisių ir daržovių vartojimas gali apsaugoti nuo piktybinių ligų, o gausus mėsos vartojimas siejamas su didesne kolorektalinio (storosios žarnos) vėžio rizika.Riebalinis audinys pasižymi savybe kaupti uždegimo veiksnius, toksinus. Būtent dėl to nutukęs žmogus yra lėtinio uždegimo ir intoksikacijos būklės. Lėtinis uždegimas naviko aplinkoje sukelia mikrocirkuliacijos sutrikimus, skatinančius piktybinių ląstelių išlikimą, imuniteto veiklos disbalansą. Reguliarus fizinis aktyvumas ir normalaus svorio palaikymas bei taisyklinga mityba mažina vėžio vystymosi galimybes.
Piknaudžiavimas alkoholiu didina burnos, gerklų, stemplės, kepenų, gaubtinės bei tiesiosios žarnos ir krūties vėžio riziką. Rizika didėja, jei žmogus ne tik vartoja alkoholį, bet ir rūko. Vartojančių alkoholį žmonių baltieji kraujo kūneliai gamina 75 proc. mažiau interferono, kuris duoda signalą kitoms ląstelėms apie pavojų.
Infekcija. Hepatito B ir C virusai didina kepenų, o žmogaus papilomos virusas – gimdos kaklelio vėžio riziką; bakterija Helycobacter pylori didina skrandžio vėžio riziką.
Aplinkos užterštumas sukelia įvairius imuninės sistemos funkcijų sutrikimus. Išsekus apsauginiams adaptaciniams organizmo rezervams mažėja jo gynybinis pajėgumas. Kancerogeninėmis medžiagomis gali būti užterštas oras, vanduo, vidaus patalpos, maisto produktai.
Ultravioletinių spindulių perteklinis poveikis didina galimybę susirgti odos vėžiu. Saulės spindulių poveikis ypač pavojingas vaikams ir jauniems žmonėms. Taip pat reikėtų neužmiršti atsargumo ir naudojantis soliariumais. Ultravioletinė spinduliuotė turi ir teigiamą, ir neigiamą poveikį: esant trūkumui – imunitetas silpnėja, bet per didelė spindulių dozė mažina organizmo atsparumą ir dar stipriau slopina imuninės sistemos aktyvumą.
Miego režimas. Labai svarbus imuninės sistemos “dirigentas” – melatoninas. Tai hormonas , kuris turi didelę įtaką imuninės sistemos veiklai ir vidiniams organizmo bioritmams. Jo trūkumas atsiranda dėl nuolatinės miego stokos ir gali išprovokuoti imunodeficitą. Todėl svarbu gulti ir keltis tuo pačiu metu. Jeigu norite būti sveiki – netaupykite miego sąskaita.
(Straipsnis parengtas remiantis Nacionalinio vėžio instituto duomenimis)